OZNÁMENÍ STAVEBNÍ ČINNOSTI NA ÚZEMÍ S ARCHEOLOGICKÝMI NÁLEZY
Má-li se provádět stavební činnost na území s archeologickými nálezy, jsou stavebníci již od doby přípravy stavby povinni tento záměr oznámit Archeologickému ústavu a umožnit jemu nebo oprávněné organizaci provést na dotčeném území záchranný archeologický výzkum …Obdobně se postupuje, má-li se na takovém území provádět jiná činnost, kterou by mohlo být ohroženo provádění archeologických výzkumů.
§ 22 odst. 2 zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči
JAK POSTUPOVAT?
1. PODAT OZNÁMENÍ
- Oznámení doporučujeme podat prostřednictvím on-line formuláře, kde ihned po odeslání formuláře získáte také potvrzení o splnění povinnosti uložené zákonem.
- Oznámení můžete podat také prostřednictvím formuláře (formulář ke stažení) poštou či emailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Při urgentních záležitostech lze také telefonicky: 725 986 647
2. UMOŽNIT ARCHEOLOGICKÝ DOHLED NA MÍSTĚ
- Na výše uvedeném telefonním čísle či emailu oznamte s předstihem termín zahájení stavebních prací
KDY OZNÁMENÍ PODAT?
Zákon uvádí „již od doby přípravy“ - doporučujeme tedy podat co nejdříve, případně alespoň 2 až 3 týdny před zahájením prací. V případě oznámení na poslední chvíli může dojít ke zdržení či v případě pozitivních archeologických nálezů i k navýšení nákladů provedení záchranného archeologického výzkumu.
KDO HRADÍ ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM?
Záchranné archeologické výzkumy jsou hrazené oprávněnou organizací v případě, že stavebníkem jsou fyzické osoby (např. stavba rodinného domu pouze pro bydlení).
Záchranné archeologické výzkumy jsou hrazené stavebníkem v případě, že je stavebníkem právnická osoba nebo fyzická osoba, při jejímž podnikání vznikla nutnost provedení záchranného archeologického výzkumu. Ceník archeologických služeb ke stažení zde.
EXPERTNÍ LIST KE KOLAUDACI
Po ukončení dohledu či záchranného výzkumu (v případě pozitivních archeologických situací) dojde naší organizací k vyhotovení potvrzení o splnění podmínky archeologie pro potřeby orgánů státní správy - expertního listu potřebného ke kolaudaci a jeho zaslání na uvedenou adresu stavebníka.
CO JE ÚZEMÍ S ARCHEOLOGICKÝMI NÁLEZY?
Územím s archeologickými nálezy se rozumí území, či místo původního výskytu archeologických nálezů nemovitých a/nebo movitých, na němž již byly registrovány jakékoliv archeologické nálezy movité či nemovité povahy, na němž je lze odůvodněně očekávat, či na němž jejich výskyt není vyloučen. Za území bez archeologických nálezů lze označit pouze takové území, na němž byly prokazatelně odtěženy veškeré uloženiny čtvrtohorního stáří.
Celé správní území okresu Jičín je tedy považováno za území s archeologickými nálezy, vyjma míst vytěžených, popř. po těžbě rekultivovaných a archeologicky již zkoumaných. Informace o tom, zda se v konkrétním případě jedná o území s archeologickými nálezy, poskytne naše organizace vždy za oblast své působnosti.
Mapu území s archeologickými nálezy s procentuálním vyjádřením možnosti archeologických nálezů, si lze prohlédnout na GIS serveru Národního památkového ústavu – Území s archeologickými nálezy
VYJÁDŘENÍ KE STAVEBNÍ ČINNOSTI
K žádosti o vyjádření ke stavební či jiné činnosti, zdali se jedná o území s archeologickými nálezy, hrazený či nehrazený záchranný archeologický výzkum, je nutné oprávněné organizaci poskytnout:
a) název stavební akce, včetně lokalizace dané adresou či parcelačním číslem, jméno a příjmení a adresu stavebníka, popř. kopii územního či stavebního povolení
b) kopii snímku katastrální mapy
c) v případě potřeby může být vyžádána i jiná dokumentace
PLÁNOVÁNÍ A PLOŠNĚ VELKÉ AKCE
Při provádění plošně velkých, časově náročných staveb či stavebních aktivit v intravilánech měst, je vhodné kontaktovat naše pracoviště již ve fázi přípravy podkladů projektu. Je možné připravit podklady s odhadem archeologického potenciálu lokality, případně lze na místě realizovat i předstihový výzkum (sondy v místě stavby), který výrazně napoví o množství a charakteru dochovaných archeologických terénů a náročnosti případného záchranného archeologického výzkumu.
V těchto případech kontaktujte: Mgr. Jiří Unger PhD., tel. 731 083 326, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ARCHEOLOGICKÉ SLUŽBY REGIONÁLNÍHO MUZEA A GALERIE V JIČÍNĚ
Regionální muzeum a galerie v Jičíně je oprávněnou organizací k provádění archeologických výzkumů ve smyslu § 21 zákona 20/1987Sb,. o státní památkové péči.
Rozsah činnosti:
- povrchové průzkumy, sběr archeologického materiálu, dokumentační a měřičské práce
- záchranné výzkumy, včetně archeologického dohledu, prováděné podle § 22, odst. 1 zákona č. 20/1987 Sb. v platném znění dle dohod s investory
- záchranné akce a archeologické dohledy zajišťující záchranu a dokumentaci archeologických lokalit a nálezů, na které se nevztahují podmínky dané v bodu a)
Vymezení obvodu:
Regionální muzeum a galerie Jičín je oprávněno provádět archeologickou památkovou péči na ploše okresu Jičín.
V oblasti archeologické památkové péče zajišťuje:
- vypracování odborných stanovisek a vyjádření k územím s archeologickými nálezy
- provádění záchranných archeologických výzkumů nehrazených stavebníkem
- vydává na žádost stavebníka potvrzení o splnění podmínky archeologie podle § 22 odst. 2 památkového zákona
- vydává na žádost vyjádření k územně plánovací dokumentaci zpracovávané pro potřeby orgánů veřejné správy