Podsbírka regionální literatury, rukopisů, starých tisků a duchovních a světských písní
(správkyně podsbírky: Bc. Gabriela Brokešová)
Knihy, rukopisy a další listinné materiály byly nedílnou součástí sbírek muzea od jeho založení. Jednalo se o soubor velice početný, obsahující cenné unikáty, což dokazuje i „Katalog archivu a knihovny musejního spolku v Jičíně" zpracovaný J. M. Jakubičkou a vytištěný roku 1905 v Jičíně.
Po roce 1952 byl archiv muzea převeden do fondu nově vzniklého Okresního archivu v Jičíně a v polovině 60. let věnoval Okresní národní výbor v Jičíně podstatnou část fondů muzejní knihovny Státní vědecké knihovně v Hradci Králové. Zbylou část fondu roztřídila, nově zapsala do přírůstkového seznamu a zpracovala do lístkových katalogů Hana Horáková-Trojanová v letech 1969-1996. Od roku 2004 jsou knižní přírůstky zpracovávány na počítači v programu KP-win SQL, ve kterém je prováděna i rekatalogizace regionální literatury.
Současný fond knihovny čítající na 30 000 svazků má 2 části: historický fond obsahuje dokumenty sbírkové povahy a je přihlášen v celostátní evidenci sbírek, specializovaný fond obsahuje materiály vztahující se k odborné činnosti muzea a publikace všeobecného charakteru – slovníky, učebnice, příručky, periodika atd. Historický fond je dále rozčleněn do následujících skupin:
1) Regionální literatura (4 900 sv.) – beletrie i naučná literatura (včetně periodik, brožur, turistických průvodců, firemních a propagačních letáků, apod.) pojednávající o městě Jičíně i Jičínsku, dále materiály vydávané v tomto regionu a díla významných osobností, které se zde narodily nebo zde působily a literatura o nich.
2) Rukopisy (830 ks.) – listinný materiál, modlitební knížky, rukopisy vydaných i nevydaných děl a korespondence osobností spjatých v převážné většině s Jičínem. Jsou zde evidovány i strojopisy nepublikovaných prací např. kronikářů, a ročníkové, seminární a diplomové studentské práce pojednávající o Jičínsku a zdejších osobnostech.
3) Staré tisky (139 sv.) – soubor tisků knih, vydaných do roku 1850 různé provenience, převážně s náboženskou tematikou.
4) Duchovní a světské písně – 1 386 duchovních a 850 světských „kramářských" písní vytištěných od poloviny 19. do počátku 20. stol. po celých Čechách.
Kromě výše uvedených pramenů je v knihovně k nahlédnutí i sbírka regionálních pohlednic.